Nie wyrzucaj butelki: 9 naprawdę przydatnych rzeczy, które dały nam «Brudne pióra»

Podczas gdy prezydent zapowiada długie majowe wakacje, a ludzie nie rozumieją, co z nimi zrobić – odpocząć, czy nie, jedna z wiosennych obligacji pozostaje nieelastyczna. To domek. I będzie musiał pracować, pomimo wszelkich dekretów. Ale nawet ciężar ogrodu może być zwolniony, jeśli wiesz, która strona go wziąć. Dla dobrych rad postanowiliśmy zwrócić się do spuścizny «Mglistych Długopisów» – rubryki słynnego programu «Bye All Homes», który od 18 lat swojego istnienia prezentuje światu tysiące oryginalnych pomysłów. Rubryka została zamknięta w 2010 roku, ale jej wynalazki nadal mogą zostać wprowadzone do użytku. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy pierwszą dziewiątkę.

Lejek, wazon, filtr i szklanki z plastikowej butelki

Do tego eksperymentu potrzebne będą plastikowe butelki. Górna część ruchu światła dłoni (i nożyczek) zamienia się w lejek. A jeśli pompujesz go klapą rajstop kapronowych, wkładając go między pokrywę a szyję, otrzymasz pełny filtr.

Gigantyczny filtr z taboru i arkuszy

Nawiasem mówiąc, o filtrze. Jeśli nie masz wystarczającej ilości miniaturowych urządzeń z ostatniego eksperymentu, możesz uczynić go analogiem niemal przemysłowej skali. Aby to zrobić, trzeba będzie tylko arkusze (jednak każda czysta szmatka będzie odpowiednia) i stołek (lub krzesło). I naczynie, w którym planujesz zebrać oczyszczoną ciecz.

Termos

Aby zrobić termos własnymi rękami, musisz znaleźć trochę więcej materiałów. Po pierwsze, są to już trzy plastikowe butelki, folia i izolacja (np. pianka lub pianka). Jedyny negatyw takiego termosu – jest mało prawdopodobne, aby zalać zimną wrzącą wodą. Ale napoje w około 60 stopniach (ciepło, nie twierdza) będzie dość wytrzymać.

Pokrywy są odkręcane

Jeśli masz na twardo słoik ogórków lub dżemu w kraju i nie przywiązujesz, jak można je otworzyć, rozejrzyj się. Na pewno gdzieś będzie cokół (najlepiej, że był silny) i śruba.

 

Sąd w Aksai oficjalnie zamknął rynki zablokowane od 27 kwietnia

W regionie Rostów sąd zamknął rynki zablokowane od 27 kwietnia

29 kwietnia Sąd Rejonowy w Aksai zawiesił rynki, które w rzeczywistości nie działały po zakrojonym na szeroką skalę nalocie policji 27 kwietnia. Kopię definicji sądu uzyskali właściciele zablokowanych sklepów, informację o zamknięciu rynków potwierdził również TASS w administracji okręgowej.

Zgodnie z kopią dokumentu, sąd podjął środki tymczasowe w celu pozwania prokuratury rejonowej przeciwko właścicielom działek na Aksai Avenue, gdzie znajdują się rynki warzyw i budownictwa. Definicja zawiera listę numerów katastralnych witryn. Dokument dostępny dla redakcji nie wspomina o rynkach Diamentów i Atlantów.

«Dzisiaj mieliśmy spotkanie z przedsiębiorcami w administracji, w którym pierwszy zastępca gubernatora regionu Rostowa Viktor Goncharov wziął udział, i powiedział, że rynki zostały naprawdę zatrzymane przez orzeczenie sądu», TASS cytowany przez służby prasowe administracji Aksai jako powiedzenie.

Według sądu pozew jest rozpatrywany od grudnia 2020 roku. Służba prasowa Sądu Rejonowego w Aksai odmówiła komentarza w sprawie procesu do czasu jej zakończenia.

Definicję biznesmenów przedstawił policjant, który domagał się, aby biznesmeni niezadowoleni z blokowania rynków rozproszyli się pod groźbą zatrzymania.

«Czy chcesz zobaczyć papier?» Daj ci papier. Od jutra będzie rosyjski watchdog konsumentów. Każda implementacja – będziemy pisać protokoły. Ostrzegłem cię. Wszystkie. Zakończono! – mówi podpułkownik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w filmie nagranym przez jednego z biznesmenów.

«Nie mają nic do powiedzenia.» Khuruji o tym, dlaczego Gołubiew lub jego zastępca nie spieszą się, aby wejść na zamknięte rynki

Khuruji powiedział, dlaczego nie spieszyć się do zamkniętych rynków

Działacz na rzecz praw człowieka i były rzecznik biznesu Aleksandr Khuruji, który zgłosił się na ochotnika do zorganizowania spotkania przedsiębiorców z zablokowanych rynków dzielnicy Aksai z gubernatorem Wasilija Gołubiewa, powiedział, że regionalni urzędnicy nie mają nic do zrobienia właścicielom pawilonów.

Władze regionalne nie mają nic do powiedzenia. Coś należy powiedzieć na podstawie niektórych dokumentów. Jeśli o mnie chodzi, nie mają nic do wyjścia. Władze mogą zaoferować to, co zależy od nich, powiedzmy: «Oto miejsca, chłopaki». Ale doskonale zdają sobie sprawę, że te miejsca nie spełniają wymagań. Nie można przenieść sklepu na 700 metrów kwadratowych i powiedzieć: «Cóż, tutaj, dalej!»

Według działacza na rzecz praw człowieka jego zastępca Viktor Gonczarow może spotkać się z przedsiębiorcami, a nie z gubernatorem. Ostatni na rynkach oczekuje się od środy, ale do tej pory najbardziej starszy negocjator z rządu pozostaje pełniącym obowiązki szefa okręgu Aksai Konstantin Domorovsky.

 

Co jesteś w nosie gorączkowy: 6 złych sposobów, aby odzyskać zmysł węchu po COVID-19

Pomimo faktu, że utrata doznań smakowych i węchu jest jednym z najczęstszych objawów i konsekwencji COVID-19, oficjalna medycyna nie opracowała jeszcze żadnego szybkiego sposobu na przywrócenie gustów i zapachów pacjenta. Ale ustnie są przenoszone metody ludowe, wśród których są zarówno wątpliwe, jak i szczerze szkodliwe. Zebraliśmy kilka rad z tradycyjnej medycyny i rozmawialiśmy z lekarzami o tym, jak skuteczne mogą być lub odwrotnie, niebezpieczne.

«Złamanie nosa» z jasnym zapachem
Jest to jeden z najczęstszych sposobów – nawet w sieciach społecznościowych wielu pisze o tym, jak zmysł węchu wrócił najpierw do jakiegoś ostrego zapachu. Ale jeśli dla kogoś ostry stał się nieszkodliwy aromat kawy, inni zaczynają wąchać tabaki, ocet, a nawet aceton lub chemii gospodarczej. I to jest wielki błąd.

«Nie można tego zrobić w żaden sposób! Może to prowadzić do nieodwracalnych zmian, takich jak uszkodzenie śluzu! mówi pulmonolog Natalia Esaulova. «Ale możliwe jest przyspieszenie procesu przywracania zmysłu węchu. Istnieje taka technika, jak «trening zmysłu węchu». Możesz działać w dwóch głównych kierunkach: trenować w codziennych sytuacjach, wąchać cukierki, wanilię, herbatę, kwiaty lub wybrać trzy różne kategorie zapachów (np. aromaty), aby wpływać na różne receptory i regularnie je wdychać. Powinno to odbywać się codziennie i konsekwentnie.

Przepłucz nos
Tutaj musisz dokonać rezerwacji – patrząc na to, co zamierzasz zrobić. Przydatne jest nawet stosowanie terapii eliminacyjnej – mycie nosa roztworem izotonicznej wody morskiej. Ale pacjenci, według lekarzy, nie szukają łatwych sposobów i myją się samodzielnie przygotowane na specjalnych roztworach receptury, buliony i antyseptyczne.

«Wielu pacjentów, którzy przeszli COVID-19, zaczyna próbować odzyskać zmysł węchu, myjąc nos tylko wszyscy, w tym agresywne środki antyseptyczne, które nie są przeznaczone do błony śluzowej nosa – leczą patologię zapalną gardła. W rezultacie – oparzenie błony śluzowej nosa. Bardzo łatwo jest się spalić», mówi otolaryngolog Ksenia Kartashova.

Użyj kropli z kataru
Mówimy o kroplach zwężających naczynia krwionośne i sprayach, które są zwykle przepisywane na przekrwienie błony śluzowej nosa. Długotrwałe i niekontrolowane stosowanie tych leków może prowadzić do rozwoju rykoszetowego nieżytu nosa, przyzwyczajenie błony śluzowej nosa do zwężania może również powodować nieodwracalne zmiany, które są bardzo trudne do skorygowania.

«Miałem przykład w praktyce, kiedy długotrwałe przyjmowanie leków zwężające naczynia krwionośne po kajedach doprowadziło do trwałego przekrwienia nosa, które trwa dłużej niż 7 miesięcy. W rezultacie pacjent potrzebował ogólnoustrojowej terapii hormonalnej, mówi Esaulova.

Szpitale w Rostowie zaczną od marca przekształcać się w regularne szpitale

Rada Miasta Rostów nad Donem poinstruuje miejski departament zdrowia o przygotowanie mapy drogowej dla reprofilacji kotłowni do konwencjonalnych szpitali. Jest to zawarte w projekcie sprawozdania miejskiej służby zdrowia, które posłowie mają wysłuchać 24 lutego.

«Do 1 marca 2021 r. opracowanie planu działań mających na celu stopniowe wycofywanie szpitali kotłowych i farmaceutów do szpitali multidyscyplinarnych» – czytamy w dokumencie.

Służba prasowa administracji Rostowa powiedziała 161.RU, że więcej informacji na temat reprofilacji urzędów można mówić dopiero po przygotowaniu «mapy drogowej» wspomnianej w dokumencie.

15 lutego w Rostowie odnotowano 120 nowych przypadków koronawirusa, a 176 osób wyzdrowiało. W szpitalach leczono 694 pacjentów: 266 w CGB, 357 w GB nr 20, 71 w CDC zdrowia. Obciążenie placówek służby zdrowia spadło w porównaniu ze szczytem pandemii.

A co z Gołubiewem? Który z rozmówców Doniecka zaszczepić się zaszczepiony od COVID-19

Masowe szczepienia przeciwko nowemu zakażeniu koronawirusem oficjalnie rozpoczęły się w regionie Rostów ponad tydzień temu, ale lekarze, nauczyciele i urzędnicy zaczęli szczepić wcześniej. Około 5500 mieszkańców Doniecka otrzymało zastrzyk szczepionki. Dowiedziałem się, którzy urzędnicy i główni lekarze szpitali kotłowych zgodzili się zaszczepić i jak się czują.

Gubernator Wasilij Gołubiew nie szczepić, ale obiecuje.

«Pociski zbliżają się coraz bliżej. Jeden z asystentów, z którymi nie miałem kontaktu, teraz wraca do zdrowia. Polecono mi odłożyć dni na dziesięć dni, złożyć test, a następnie podjąć ostateczną decyzję o szczepieniu. Ale na pewno to zrobię» – powiedział Gołubiew na konferencji prasowej 26 stycznia.

Kierownik miasta Rostov Aleksiej Logwinienki również nie był w sali szczepień. Jak poinformowano nas w służbie prasowej administracji, zamierza się zaszczepić później.

Jego kolega i szef – szef miasta, przewodniczący Gordum, Nayada Nayarokhina – został zaszczepiony «na drugi dzień». Prawie 70-letnia kobieta «czuje się świetnie».

«Nie czuję żadnych zmian», powiedział serwis prasowy Gordum.

Wiaczesław Korobka, główny lekarz Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Rostowie, podał pierwsze wstrzyknięcie 26 listopada, a 16 grudnia zakończył szczepienie drugą dawką.

«Wystąpiło lekkie złe samopoczucie: trzy lub cztery dni po pierwszym szczepieniu, jeden dzień po drugim. Temperatura nie poszła w górę, ale było poczucie, że coś jest nie tak. Warunek jest jak przed przeziębieniem, niektóre bóle mięśni,» Box powiedział 161.RU.

Tymczasowa szefowa departamentu zdrowia publicznego Olga Barladyan nie będzie musiała być szczepiona: miała koronawirus. Nowy lekarz główny 20 szpitala Vagan Sarkisian, minister zdrowia regionu Jurij Kobzev i szef Don Rospotrebnadzor Jewgienia Kowaliowa już w obliczu choroby.

Siergiej Tyurin, szef centrum monitorowania COVID-19, miał umiarkowaną chorobę.

Pół miliarda na przerwany termin. Jak firma najbogatszego zastępcy buduje nowy szpital w Rostowie

Nowy szpital zakaźny, który jest budowany w dzielnicy May Day w Rostowie, pęcznieje w cenie 1,3 miliarda rubli w ciągu sześciu miesięcy. Jednocześnie władze zakłóciły termin dostarczenia szpitala, a do tej pory nie znaleziono wszystkich dostawców sprzętu medycznego. Jak do tego doszło? Pracowała nad tym Marina Garichian.

Obiecujące nie oznacza budowania

Szpital Zakaźny przy ulicy Witalskiego Hodosha to projekt o dużych pieniądzach i skali. Gubernator Wasilij Gołubiew ogłosił budowę w maju 2020 roku , w kontekście rozprzestrzeniania się COVID-19. Wkrótce po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem gubernator obiecał oddać szpital do użytku do końca roku.

«To czyste pole, od podstaw musimy zrobić absolutnie wszystko, w tym inżynierii, wejść i wszystkich elementów takiej instytucji,» Golubev powiedział prezydent.

«Uruchomienie, zgodnie z Miejskim Kodeksem Budowlanym, oznacza pomyślne zakończenie budowy.

W dniu 1 czerwca 2020 r. gubernator nakazał przeznaczyć 2,6 mld rubli na obiekt. Gołubiew mówił o potrzebie zbudowania infekcji tak szybko, jak to możliwe, powtarzając, że «coronavirus nie śpi».

W czerwcu gubernator poprosił prezydenta o dodatkowe 400 milionów rubli za sprzęt dla szpitala. W grudniu stało się jasne, że to nie wystarczy. Regionalna minister finansów Lilia Fedotova powiedziała, że wyposażenie szpitala w budowie będzie kosztować budżet 750 milionów rubli – wydatki te zostały uwzględnione w budżecie-2021.

31 grudnia budowa miała zostać ukończona, ale w rzeczywistości tylko 80% prac zostało zakończone – taką ocenę podała służba prasowa wojewody, który odwiedził plac budowy przed Nowym Rokiem.

«Ktoś nawet zrobił wrzód dla siebie.» Dlaczego rostowskich lekarzy odmówić szczepień przeciwko COVID-19

Całe piętro jest na urlopie macierzyńskim

Młody lekarz ze szpitala nr 20 ze sceptycyzmem należy do rosyjskiej szczepionki «Sputnik V» – został zakupiony najwięcej.

«Pamiętam, kiedy na początku grudnia powiedzieli szpitalowi, że będą musieli się zaszczepić. Nikt nie był szczęśliwy. Wszyscy mówią: «Nie, dziękuję, nie będziemy». Myśleliśmy, że po prostu z niego zrezygnująśmy i pojedziemy. Potem okazało się, że potrzebne są dobre powody , mówi mężczyzna.

Lekarz pamięta, jak lekarze, którzy pracowali na tym samym piętrze razem wymyślił, jak byłoby to możliwe, aby odmówić szczepienia.

Kto ma zapylanie, zapalenie trzustki, inne przewlekłe rany. Wydaje się, że ktoś sam skomponował nawet wrzód. Wymyślili wszystko do rozmazania – przyznał lekarz. «Byli też tacy, którzy zgodzili się na szczepienie, ale było ich dosłownie tylko kilka. Inni zrobili listę, dlaczego nie powinniśmy być szczepieni, i nie byliśmy już dotknięci.

Jedynym powodem, który sprawi, że medyk zmieni zdanie, jest groźba zwolnienia.

Jego kolega ze szpitala odmówił szczepionki z obawy, że lek opracowany w ciągu kilku miesięcy wpłynie na możliwość zostania matką.

«Często tak jest w przypadku nowych szczepionek. Jestem młody, nie mam dzieci – ogólnie rzecz biorąc, jest coś do stracenia. Nie zatrudniałem szczurów» – uciął lekarz.

Wczesną jesienią miała kovida: nie zauważyła żadnych objawów, przeciwciała objawiały się podczas badań. To sprawiło, że szczepienia były niepotrzebne.

«Na wszelki wypadek powiedziałem przełożonym, że planuję założyć rodzinę i zajść w ciążę w najbliższej przyszłości. W rzeczywistości nie jest to w planach. Ale można zajść w ciążę tylko sześć miesięcy po szczepieniu, i to zadziałało. Wiele kobiet lekarzy na moim piętrze powiedział to samo. Nikt nie zapytał, czy całe piętro pójdzie na urlop macierzyński. Powód został zaakceptowany, po prostu zostaliśmy sami» – dodała.

Inny pracownik szpitala nr 20 został zaszczepiony przeciwko COVID-19, ponieważ po tym, co zobaczył w «czerwonej» strefie bał się o swoich krewnych.

Mam dużą rodzinę. Dwie babcie, dziadek, rodzice – wszyscy mieszkają w tym samym domu. I regularnie idę do strefy. Oczywiście uważnie przestrzegaj środków bezpieczeństwa, zawsze dobrze myj pod prysznicem po rozmowie. Ale naprawdę boję się, że przyniosę infekcję do domu, a my stracimy kogoś w najstarszym ze względu na mnie. Nie chcę ich w czarnej torbie na gurney. Więc zaszczepiłem się i w końcu udało mi się trochę odpocząć.

Medyk dodał, że po wprowadzeniu szczepionki przez kilka dni źle się poczuł, ale ciało szybko wróciło do normy.