Pół miliarda na przerwany termin. Jak firma najbogatszego zastępcy buduje nowy szpital w Rostowie

Nowy szpital zakaźny, który jest budowany w dzielnicy May Day w Rostowie, pęcznieje w cenie 1,3 miliarda rubli w ciągu sześciu miesięcy. Jednocześnie władze zakłóciły termin dostarczenia szpitala, a do tej pory nie znaleziono wszystkich dostawców sprzętu medycznego. Jak do tego doszło? Pracowała nad tym Marina Garichian.

Obiecujące nie oznacza budowania

Szpital Zakaźny przy ulicy Witalskiego Hodosha to projekt o dużych pieniądzach i skali. Gubernator Wasilij Gołubiew ogłosił budowę w maju 2020 roku , w kontekście rozprzestrzeniania się COVID-19. Wkrótce po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem gubernator obiecał oddać szpital do użytku do końca roku.

«To czyste pole, od podstaw musimy zrobić absolutnie wszystko, w tym inżynierii, wejść i wszystkich elementów takiej instytucji,» Golubev powiedział prezydent.

«Uruchomienie, zgodnie z Miejskim Kodeksem Budowlanym, oznacza pomyślne zakończenie budowy.

W dniu 1 czerwca 2020 r. gubernator nakazał przeznaczyć 2,6 mld rubli na obiekt. Gołubiew mówił o potrzebie zbudowania infekcji tak szybko, jak to możliwe, powtarzając, że «coronavirus nie śpi».

W czerwcu gubernator poprosił prezydenta o dodatkowe 400 milionów rubli za sprzęt dla szpitala. W grudniu stało się jasne, że to nie wystarczy. Regionalna minister finansów Lilia Fedotova powiedziała, że wyposażenie szpitala w budowie będzie kosztować budżet 750 milionów rubli – wydatki te zostały uwzględnione w budżecie-2021.

31 grudnia budowa miała zostać ukończona, ale w rzeczywistości tylko 80% prac zostało zakończone – taką ocenę podała służba prasowa wojewody, który odwiedził plac budowy przed Nowym Rokiem.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *