Nie zdziw się, jeśli twój kot jest gruby: 8 zasad zdrowego życia zwierząt domowych od weterynarza

Po uznanej historii z Aeroflot, który odmówił wpuszczenia do salonu grubego kota Victora, właściciele kotów będą mogli przeczytać radę weterynarza, jak dbać o zwierzęta, że nigdy nie chorują, byli radowi, radośni i zadowoleni ze swoich właścicieli. Weterynarz Natalia Cheremitsina wie z pierwszej ręki, co właściciele mogą przynieść swoje zwierzęta. Powiedziała mi, jakie powinno być idealne życie kota domowego.

Zasada pierwsza. Regularnie idź do lekarza

Regularność badań u weterynarza zależy od wieku, płci i rasy kota.

U zwierząt rasowych możliwe są choroby genetyczne, więc należy je jak najszybciej zabrać do pierwotnego odbioru, a w przyszłości – często badane. U zwykłych kotów choroby genetyczne nie zdarzają się, więc mogą być zabrane do lekarza po raz pierwszy w późniejszym wieku.

Jeśli masz kotka, powinien udać się do lekarza na wstępną kontrolę w celu leczenia robaków lub pasożytów zewnętrznych.

«Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na chorobę zakaźną w klinice, procedury można wykonać samodzielnie w domu», mówi Natalia Cheremitsina. – W sklepie zoologicznym konsultanci doradzią ci leki na pasożyty, a ty będziesz mógł samodzielnie wykonać leczenie. Pierwszą szczepionkę umieszcza się w ciągu ośmiu tygodni, drugą – po 12 tygodniach. Jeśli właściciel ma taką możliwość, zalecamy postawienie zakładu na kolejne 16 tygodni. To jest idealne.

Jeśli masz dorosłe zwierzę, należy je również zaszczepić i leczyć.

«Jeśli kot ma więcej niż trzy lata, zalecamy minimalne badanie przesiewowe, które obejmuje badania krwi – ogólne i biochemiczne, a także analizę moczu. U kotów nie ma znaczenia, o której porze dnia mocz jest zbierany, ale ważne jest, aby był on zbierany z nowej tacy, która jest obsługiwana przez mniej niż sześć miesięcy – zauważa lekarz.

Oczywiście, trzeba monitorować stan kota i pomiędzy badaniami profilaktycznymi.

«Z reguły choroba zaczyna się objawiać, gdy siły kompensacyjne organizmu są już wyczerpane», mówi Natalia. -To jest to, co ambulatorium jest dla, gdy przychodzisz raz w roku lub sześć miesięcy, w zależności od zaleceń pierwotnego przyjęcia. Ale jeśli widziałeś swojego kota lub kota wydalającego się z oczu, które wcześniej nie istniały, wymioty, biegunka, zobaczyłeś, że kot stracił dużo wagi, a ty nie dążyłeś do tego celu, jest to wyraźnie objawy choroby.

Bardziej uważni właściciele mogą zauważyć nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, zmianę koloru i stężenia moczu, zmianę koloru stolca, dodatkowe wtrącenia w nim. W takim przypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

«Często właściciele mają tendencję do oglądania przez tydzień. W żadnym wypadku nie ma takiej potrzeby. Im szybciej właściciel się obróci, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie wyleczony – zauważa Natalia.

Zasada druga. Równowaga podczas karmienia

Według Natalii, nie jest tak ważne, niż karmić kota – domowe jedzenie lub specjalne jedzenie, najważniejsze jest utrzymanie równowagi składników odżywczych – białek, tłuszczów, węglowodanów, błonnika. Każdy kot ma swoją własną normę, która zależy od wagi, tempa metabolizmu i innych parametrów.

«Dawanie jedzenia jest o wiele wygodniejsze i łatwiejsze, ponieważ równowaga jest już obserwowana. Wystarczy przestrzegać grama: spójrz na stół na opakowaniu, mówi, jaka jest norma dla twojego kota dziennie. Jedyną rzeczą jest to, że ta tabela nie uwzględnia tempa przemiany materii, mówi Natalia. -Jeśli ściśle trzymać się tego stołu, a twój kot zacznie się tłuszczu, odpowiednio, zasada ta nie pasuje do niej, należy zmniejszyć o około 10%. I odwrotnie: jeśli schudnie na tej normie, konieczne jest jej zwiększenie.

Jeśli chodzi o klasę paszy, Natalia jest pewna, że każdy przypadek jest inny.

«Zdarza się, że najlepsze i najdroższe jedzenie nie nadaje się dla twojego kota. Z drugiej strony, jedzenie w klasie ekonomicznej jest idealne», mówi. «Zawsze polecam właścicielom, aby skupili się na swoim zwierzaku. Jeśli przyjdziesz do sklepu zoologicznego, będziesz polecany prawie co miesiąc nową żywnością. Nie zalecamy częstych zmian paszy, ponieważ jest to stresujące dla zwierzęcia. A jeśli karmisz całe życie kota z pewną marką, widzisz, że jesteś zadowolony ze wszystkiego: kot dobrze je to jedzenie, nie ma wymiotów, zaburzeń stolca, błyszczących włosów do włosów, więc ta dieta kota jest odpowiednia i nie ma potrzeby, aby go zmienić. Zwłaszcza, że zmiana diety może prowadzić do pewnych problemów.

Niektórzy lekarze zalecają karmienie kotów dwa razy dziennie, ale Natalia nie jest zwolenniczką tej opcji.

«Koty są drapieżnikami i mają tendencję do wielokrotnego podawania codziennie. Fakt, że w dzikich kotach można polować do 100 razy dziennie. Tak, nie zawsze jest to udane polowanie, ale posiłek może osiągnąć 20-30 razy dziennie. Są to małe porcje, ale nadal – zauważa weterynarz.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *