Co jesteś w nosie gorączkowy: 6 złych sposobów, aby odzyskać zmysł węchu po COVID-19

Pomimo faktu, że utrata doznań smakowych i węchu jest jednym z najczęstszych objawów i konsekwencji COVID-19, oficjalna medycyna nie opracowała jeszcze żadnego szybkiego sposobu na przywrócenie gustów i zapachów pacjenta. Ale ustnie są przenoszone metody ludowe, wśród których są zarówno wątpliwe, jak i szczerze szkodliwe. Zebraliśmy kilka rad z tradycyjnej medycyny i rozmawialiśmy z lekarzami o tym, jak skuteczne mogą być lub odwrotnie, niebezpieczne.

«Złamanie nosa» z jasnym zapachem
Jest to jeden z najczęstszych sposobów – nawet w sieciach społecznościowych wielu pisze o tym, jak zmysł węchu wrócił najpierw do jakiegoś ostrego zapachu. Ale jeśli dla kogoś ostry stał się nieszkodliwy aromat kawy, inni zaczynają wąchać tabaki, ocet, a nawet aceton lub chemii gospodarczej. I to jest wielki błąd.

«Nie można tego zrobić w żaden sposób! Może to prowadzić do nieodwracalnych zmian, takich jak uszkodzenie śluzu! mówi pulmonolog Natalia Esaulova. «Ale możliwe jest przyspieszenie procesu przywracania zmysłu węchu. Istnieje taka technika, jak «trening zmysłu węchu». Możesz działać w dwóch głównych kierunkach: trenować w codziennych sytuacjach, wąchać cukierki, wanilię, herbatę, kwiaty lub wybrać trzy różne kategorie zapachów (np. aromaty), aby wpływać na różne receptory i regularnie je wdychać. Powinno to odbywać się codziennie i konsekwentnie.

Przepłucz nos
Tutaj musisz dokonać rezerwacji – patrząc na to, co zamierzasz zrobić. Przydatne jest nawet stosowanie terapii eliminacyjnej – mycie nosa roztworem izotonicznej wody morskiej. Ale pacjenci, według lekarzy, nie szukają łatwych sposobów i myją się samodzielnie przygotowane na specjalnych roztworach receptury, buliony i antyseptyczne.

«Wielu pacjentów, którzy przeszli COVID-19, zaczyna próbować odzyskać zmysł węchu, myjąc nos tylko wszyscy, w tym agresywne środki antyseptyczne, które nie są przeznaczone do błony śluzowej nosa – leczą patologię zapalną gardła. W rezultacie – oparzenie błony śluzowej nosa. Bardzo łatwo jest się spalić», mówi otolaryngolog Ksenia Kartashova.

Użyj kropli z kataru
Mówimy o kroplach zwężających naczynia krwionośne i sprayach, które są zwykle przepisywane na przekrwienie błony śluzowej nosa. Długotrwałe i niekontrolowane stosowanie tych leków może prowadzić do rozwoju rykoszetowego nieżytu nosa, przyzwyczajenie błony śluzowej nosa do zwężania może również powodować nieodwracalne zmiany, które są bardzo trudne do skorygowania.

«Miałem przykład w praktyce, kiedy długotrwałe przyjmowanie leków zwężające naczynia krwionośne po kajedach doprowadziło do trwałego przekrwienia nosa, które trwa dłużej niż 7 miesięcy. W rezultacie pacjent potrzebował ogólnoustrojowej terapii hormonalnej, mówi Esaulova.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *